28 Aralık 2016 Çarşamba

İçine Çekildiğim Dünya Videoist Seçkisi


16 kasım 2016 tarihinden itibaren cermodern'de devam etmekte olan mekan atölye III/ içine çekildiğim dünya sergisi sanatçı katılımlarıyla kurulumuna devam etmektedir.

Sergi, katılan sanatçıların sergi süresince sergi mekanını atölyeye dönüştürerek yapacakları yeni işlerle ve davet edilen sanatçıların müdahaleleriyle oluşmuş yeni haliyle 23 aralık 2016 tarihinde yeni bir açılışla son biçimini alacaktır.
Sergi mekanına ve sergide yeralan işlere eklemlenecek olan davetli sanatçı katılımı aşamasında; sergi mekanı mevcut varoluşunu kısa bir süreliğine açık hale getirir ve yeni katılımcı sanatçı, sergi adına çoğalan bir okuma sunar. Sergi mekanı ve sergide yer alan işler yeni bir cümleye dönüşür. Bu, varolan serginin çözülmesi anlamına gelmez.Aksine en başından beri Mekan Atölye III sergisinin kurgusunda yer alan açıklığın sürdürüldüğü bir katılıma dahil olur.    
Bu aşamada sergide yer alan işlerin ya da sergi olarak düzenlenmiş mekanın sınırlarının sorgulaması ve sergide yeralan sanatçı listesinin ve işlerin açık hale getirilmesi esastır.   İçine Çekildiğim Dünya Videoist Seçkisi:

FIRAT GÜNER

Düzce'de yaşamakta ve çalışmakta.

BİR DAKİKA / 1'10'' / 2014

Çok fazla gürültü
Çok fazla şarkı birarada
Sağır bıraktı beni hepsine
 --------------------------------
So much noise
So many songs together
Left me deaf to them all

a haiku by Nilgrib Banerjee

HARUN TÖLE

Kocaeli’de yaşamakta ve üretimini sürdürmektedir.


YING YANG / 1'32'' / 2011

Kent ve gündelik hayat üzerine bir gözlemin kaydıdır.
OKAY ÖZKAN

İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.


NEFES / 1'/2014
Müze ve sanat yapıtı arasındaki ilişkiyi eleştiren bir çok eylem vardır. Bunların bir kısmının müzeye ve müzedeki yapıtlara zarar veren sonuçları olmuştur.

Benim yaptığım ise sanat eserini sadece nefesimle hareket ettirmek oldu. Yaptığım eylemile hiç bir esere zarar vermedim Ancak sermaye, müze, sanat eseri gibi anahtar kelimelerle özetleyebileceğimiz sisteme küçük bir eleştirel harekette bulundum.Tıpkı Kutsal kitaplarda geçenTanrı’nın Adem’e ruhundan üfleyerek ona hayat vermesi gibi ben de, Stedelijk Müzesi’nde cansız duran, Calder'in yapıtına nefesimle ruh verdim.BESTAMİ GEREKLİ

Ankara, Türkiye’de yaşıyor ve çalışıyor.

DOĞANIN HAFIZASI / 4'03'' /2016

Başlangıçta çok yavaş bir şekilde boşluğun bir şehir siluetiyle değiştiğini görürüz. Bu değişimin tamamlanmasının sonunda, videonun başasarmasıyla şehir görüntüsü aniden kaybolur ve bu kayboluş, insanın sadece doğaya müdahalesini değil, ayrıca doğanın da hafızasının olduğu ve insan müdahalesinin sekteye uğradığı andan itibaren doğa o evrilmeyi reddetmektedir.KIVILCIM HARİKA SEYDİM

İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.TÜKETİCİNİN DİKKATİNE / 3'17'' / 2013

Gündelik hayatimizda sıkça rastladığımız bir yazar kasa ve bir fişin çıkışını izliyoruz. Buradaki ironi fişlerin üzerinde okumaya alıştığımız ürün bilgisi ve fiyatı yerine normalde okumaya gerek duymadığımız ürünlerin arka kısımlarında bulunan dikkat edilmesi gereken kurallar, öneri vb yazılar. Yazılar zamanla hızlanarak, bizi gereksiz bir bilgi bombardımanına yönlendirmektedir. İzleyicinin algısıyla anlamsızlaşan gereksiz yazılara dönüşmektedir. Peki bu yazılar kim ve kimler tarafından yazılmıştır, nereye ve neye hizmet etmektedir?


Sergi açılış  görselleri:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder