19 Ekim 2011 Çarşamba

machine raum videoart and digital culture festival

Diğer Stratejileri Seçmek:

Videoist video sanatı insiyatifinin 2010 Mayısında Tütün Deposu’nda gerçekleştirdiği ‘Kamu’ nun İki Gölgesi :Ekran ve Uzam Video gösterimleri, Önce Münich teki Lotringer13/Spiegel Video Arşivi’nde, Cityscale sergisinin paralel etkinliği olarak sergilenmiş, oradanda 2011 de Public İdea sergisinin Almanya/Kiel kentindeki misafiri olarak yoluna devam etmişti.Videoist 2011 yılı etkinliklerine Danimarka durağına götürdüğü Videoist Seçkisiyle devam ediyor.

Machine Raum Video Sanatı ve Digital Kültür Festivali Danimarka’nın Vejle Kentinde Vejle Kunst Museum , Bryggen alışveriş merkezi ve eski bir iplik fabrikasından dönüştürülen kültür ve eğlence merkezi Spinderihallerne’de 13 Ekim 2011 tarihinde açıldı. Etkinliğe, Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya, Amerika’dan video sanatı ve digital sanat alanından ,küratör, sanatçılar, akademisyenler, öğrenci ve izleyici grupları katıldı.

Willy Dorner,Bodies in Urban Space,2011

Yirmi yıldır birlikte organizasyonlar gerçekleştiren etkinlik küratörleri Birgit Johnsen ve Hanna Nielsen aynı zamanda birer sanatçı. 2007 ve 2010 yıllarında iki ayrı etkinlik daha organize eden ekibin bu yılki belirlediği çerçeve ,Diğer stratejileri seçmek (Choosing Another Strategy).
Etkinliğin Diğer Stratejileri Seçmek kavramı ile video sanatı örnekleri , sosyal,etnik ve kültürel stratejilerle, izleyici,sanatçı, sanat ve sanat yapıtı arasındaki demokratik dialoglara işaret ediyor. Performatif süreçlerin video sanatı yolu ile dökümante edilmesi , ya da kavramsal videolardan kaynakla gelişen yeni videolojiler, sanatsal stratejiler festivalin odaklandığı noktalar.
13-15 Ekim Tarihleri arasında içlerinde kurucusu ve yürütücüsü Hülya Özdemir (Sanatçı,Fevziye Mektepleri,Görsel Sanatlar öğretmeni) Ferhat Satıcı, Sanatçı,(İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim üyesi) Videoist Video Sanatı İnsiyatifi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Videoist ekibi sunumda 2003 yılından bugüne gerçekleştirmiş olduğu sunum,gösterim,sergi, ve konuşmalardan örnekler verdi.
Aynı zamanda Videoist ‘in,Machine Raum Festivali için hazırladığı 14 sanatçıdan oluşan seçki de Vejle Art Museum’da 27 kasıma 2011 tarihine kadar sergide izlenebilecek.

Seçkide yer alan sanatçılar ve yapıtları , Evrim Kavcar -Prayers Accepted ,Ferhat Özgür-I can sing , Fikret Atay - Spring Fever, Suat Öğüt - Revolution I Love You, Nancy Atakan – I am not who you say I am, Gülçin Aksoy –Untitled, Neriman Polat - Bad Tempered and Sweet Woman, Benjamin Stumpf & Antje Feger , Isle of White, Zeigam Azizov- Symposium, Saarbek Amankul,-Vatan, Oksana Shatalova,-Open-Air Tango, Hülya Özdemir&Ferhat Satıcı-Cultural Hunting.

Bu noktada Videoist’in festivalde hazırladığı video programı farklı kuşaktan olan orta doğu , asya ve avrupalı sanatçıların sanatsal ideolojileri, demokratik temas ve çatışmaları açığa çıkarıyor. Kültürel entegrasyon, toplumsal inanç ve cinsiyet sistemleri, sınıfsal , ırksal , politik dejenerasyon,aktivizm, coğrafyalara ait bellek mekanizmaları, görünen ve saklanan sınırlar gibi konulara değinen videolar Videoist’in arşivinin bir parçası konumunda.


Ferhat Özgür, I can sing, 2007
Oksana Shatalova,Open Air Tango,2008

  Suat Öğüt,Revolution In  love  You,2010

  Gülçin Aksoy,Untitled,2003Nancy Atakan,I m Not Who You say I m,
2007Hülya Özdemir&Ferhat Satıcı,
Cultural Hunting,2011
Benjamin Stumpt&Antje Feger,
Isle Of White
Evrim Kavcar, Prayers Accepted, 2011

Aynı zamanda etkinlikte, Türkiye’den küratör ve sanat eleştirmeni Beral Madra, Video Sanatı ve felsefe ilişkisine işaret eden ve Türkiye’de video sanatının sanıldığından kısa olmayan tarihini anlatan “Video Let Us Philosophize” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumlara Guy Ben Ner (İsrail),Montanas Nasr(Mısır), Kristina Normann(Estonya),Eva la Cour(Danimarka), Emanuel Licha(Kanada), Claus Ejner(Danimarka) performance, Julie Scher(A.B.D), sanatçı sunumları eşlik ederken. Willy Dorner(Avusturya) Vejle kenti atmosferinde bir performans, Det Fynske Kunstakademi, The Funen Academy of Fine Arts (Denmark ) Muthesius Hochschule, Kiel , (Germany), Hochschule für Bildende Künste Hamburg, (Germany) ise Öğrenci konuşmaları ve sunumları yaptı. Ayrıca Hochschule für Bildende Künste Hamburg sound performance, SONA , The Society of Nonproductive Activity’de birer adet ses performansı gerçekleştirdi.


Yazan:Ferhat Satıcı (İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi) 2011,İstanbul
Detaylı bilgi için: www.videoistanbul.blogspot.com, www.machine-raum.dk, ferhatsatici@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder